Wirus na Twojej stronie WWW - jak to możliwe???

 

Czy wiesz, że Twoja strona WWW jest bombardowana zapytaniami próbującymi przebić się przez przestarzałe i nie aktualizowane systemy CMS !?  

 

W ostatnim czasie zauważyliśmy wzmożenie ataków na  strony www stworzone za pomocą takich platform jak WordPress czy Joomla! Od początku roku odzyskaliśmy strony już trzech naszych nowych klientów. Ich dotychczasowi “opiekunowie” niestety nie stanęli na wysokości zadania i nie zaktualizowali w porę zabezpieczeń platform. Ponieważ w powyższych przypadkach klienci nie potrzebowali w ogóle systemu zarządzania stroną tzw. systemu CMS’a a WordPress otrzymali, nawet o tym nie wiedząc, w pakiecie.

Nie są to odosobnione przypadki. Ilość złośliwego oprogramowania rośnie w zastraszającym tempie. Już przekroczyła 600 milionów

 

 

 

Jak to możliwe, że moja strona została zaatakowana?
Jak to zazwyczaj wygląda ?

 

  • Szukasz firmy, która stworzy Ci stronę WWW. Zbierasz oferty … i WYBIERASZ - najtańszą - ale czy na pewno najlepszą? Firma tworzy stronę rozliczacie się i … koniec - teraz już tylko pozostaje płacić roczny abonament :) Okazuje się jednak, że na pobieraniu rocznego abonamentu działania firmy się kończą - nie mówią Ci, że trzeba aktualizować CMSa i jakie jest to ważne oraz, co gorsza, same też tego nie robią. Bardzo często nawet klient - czyli Ty nawet nie wiesz, że masz stronę w CMSie ponieważ nie jest i nie był Ci potrzebny - chciałeś stronę wizytówkę, statyczną.

Niestety po pewnym czasie ...

… “czy moja strona się zepsuła?” …

w wielu przypadkach wirus na stronie może działać w zupełnie niezauważalny sposób i bardzo często właściciel strony nie jest świadomy, że “atakuje” odwiedzających.

Na pewno powinny bardzo nas zaniepokoić wyskakują na stronie jakieś dziwne znaczki, czcionki itp. . Może się zdarzyć, że strona się nie ładuje w całości lub wcale … w skrajnych przypadkach chcąc wejść na swoją stronę widzisz komunikat:

 

Jeżeli nie doprowadziły do tego “Twoje umyślne działania” to oznacza, że Twoja strona została właśnie zainfekowana!

Co to oznacza ?

  • Każdy kto wchodzi na Twoją stronę jest atakowany przez złośliwy kod umieszczony na Twojej stronie. Haker, siedzący gdzieś w ciemnym pokoju w innej części świata, może zrobić z Twoją stroną zupełnie WSZYSTKO - od podmiany treści poprzez zdjęcia a kończąc na np. materiałach, których zamieszczanie na stronie jest karalne!
  • Jest duże prawdopodobieństwo, że Twoja strona wykorzystywana jest do ataków na inne strony oraz do rozsyłania spamu i zapychania sieci. 
  • Jeżeli Google “zauważy”, że strona została zainfekowana to zostanie dodana do “czarnej listy” - skutkiem tego będzie oznaczona właśnie takim komunikatem jak powyżej na grafice przy próbie wejścia na stronę oraz WYRZUCENIEM strony z indeksu Google - czyli jeżeli Twój potencjalny klient będzie wyszukiwał towaru lub usługi, w której powinna się wyświetlić w wynikach Twoja firma - w jej miejscu będzie KONKURENCJA a Twojej strony tak jakby nigdy nie było - całe dotychczasowe “wdrapywanie się” po pozycjach w wyszukiwarce Google tzw. pozycjonowanie pójdzie w zapomnienie !   

 

“Co powinienem zrobić dalej ?”

Na pewno pierwszym krokiem powinno być zablokowanie strony - wyeliminuje to “dalsze” konsekwencje zainfekowanej strony jak wyrzucenie jej z indeksu Google i wrzucenie jej na czarną listę.

Jeżeli masz możliwość (dostęp do serwera) możesz to zrobić samodzielnie - jeżeli nie masz dostępu do strony powinieneś zgłosić zaistniałą sytuację (swoje podejrzenia o zainfekowaniu strony) swojemu “opiekunowi strony”.

 

“Nie wiem jak to zrobić, nie mam czasu się tym zajmować, mój obecny usługodawca nie reaguje na moje zgłoszenia”  

Nie przejmuj się - zrobimy to za Ciebie - jedyne co musisz posiadać do dostęp do domeny !

Jeżeli domena jest zarejestrowana na Ciebie lub masz po prostu do niej dostęp my zajmiemy się resztą :)

•   kontaktujesz się z nami i przedstawiasz problem;

•   sprawdzamy “stan” strony oraz możliwości techniczne odzyskania zawartości strony;

•   odtwarzamy stronę w postaci takiej jak była i umieszczamy ją na swoim serwerze - strona jest postawiona na naszym “silniku” renderującym strony - nie używamy żadnego        “gotowych” CMSów - jedynie własne rozwiązania!

•   oglądasz i sprawdzasz działanie strony i przekierowujemy domenę na nasze serwery;

•   Cieszysz się w pełni działającą stroną, profesjonalną opiekę nad stroną i tańszy hosting.

Jeżeli nie ma możliwości odzyskania strony lub Twoja strona jest “niezgodna” z obecnymi trendami i standardami i masz już jej dość - nie przejmuj się - zaproponujemy Ci nową szatę graficzną i kompleksową obsługę począwszy od projektu strony, grafiki, logo poprzez przy tworzeniu tekstów i zakup profesjonalnych fotografii a skończywszy na gotowym produkcie w postaci nowoczesnej strony.

 

Jeśli chcesz sprawdzić stronę pod kątem wirusów, wystarczy ją przeskanować. Możesz użyć darmowych programów:

SUCURI SiteCheck

Program dedykowany dla platformy Wordpress. Proponujemy również zainstalować wtyczkę do Wordpressa.

VirusTotal

Sprawdza nie tylko URLe, ale również pliki

URL Void

Poinformuje Cię jeśli Twoja strona znajdzie się na czarnej liście.

BezpiecznyPC

 

Uwaga: Jeśli skanery wykryły, że Twoja strona jest zainfekowana – skontaktuj się ze mną, wyczyszczę Twoją stronę z wirusów.